BİYOKİMYA LABORATUVARI ÇALIŞMA ŞEMASI
 

        Acil, Klinik ve Polikliniklerde, hastalardan istenen testler için, Laboratuvar Bilgi Sistemi (LBS)-hasta sayfasında “tetkik” menüsü seçilerek test veya testlerin adı, kısaltması veya kodu girilerek istek yapılır.

        Acil’den gelen biyolojik örnekler (kan, BOS, idrar, vb), pnömatik sistemle doğrudan Biyokimya-Acil Laboratuvarına ulaştırılır. Sorumlu teknisyen tarafından barkodlanan örnekte çalışılacak testler, LBS’de görülebilir.
        Klinik hastalarına ait biyolojik örnekler (kan, BOS, idrar, vb), pnömatik sistemle doğrudan Merkezi Laboratuvar – Örnek Kabul ve Tasnifleme Birimine ulaştırılır. Bu Birimde örnekler barkodlanarak çalışılacağı laboratuvara göre ayrılır ve Biyokimya Laboratuvarına yönlendirilir.  
Polikliniklerden yapılan test isteklerinin LBS’ye kaydı yapıldıktan sonra; hastalar, Örnek Alma Ünitelerine yönlendirilir. Örnek Alma Ünitelerinde uygun örnek kaplarına alınan ve barkodlanan biyolojik örnekler, sürekli olarak pnömatik sistemle doğrudan Merkezi Laboratuvar – Örnek Kabul ve Tasnifleme Birimine ulaştırılır. Bu birimde toplanan örnekler, çalışılacağı laboratuvarlara göre ayrılır ve Biyokimya Laboratuvarına yönlendirilir.
Biyokimya Laboratuvarına ulaşan barkodlu örnekler, Laboratuvar alt bölümleri (Rutin, İlaç düzeyleri, CBC, Hormon ve İdrar)’ne göre ayrılır.

        Barkodlanmış örnekler, otoanalizörlerde çalışılır ve onaylanan sonuçlar LBS’ye aktarılır. Acil, Klinik ve Poliklinikler, onaylanmış sonuçlara LBS yoluyla ulaşabilir.